Trener biznesu – jak nim zostać?

Mnóstwo osób, które chcą zostać szkoleniowcami zastanawia się nad tym, jak rozpocząć.

Co należy zrobić, aby w bliskiej przyszłości móc mówić o sobie „trener biznesu”?

Należy skończyć właściwą szkołę, uzyskać certyfikat trenerski, a może po prostu zgłębić kilka książek poświęconych temu zagadnieniu?

Rozważania te mają potwierdzenie w licznych wpisach, jakie znaleźć można na portalach ogłoszeniowych, na których zamieszczane są ogłoszenia o pracę, ale także na rozmaitych forach tematycznych. Mówić można przynajmniej o kilku sposobach, które pozwalają na rozpoczęcie kariery trenera. I tu od razu podkreślamy, że nie należy mylić tego zawodu z zawodem coacha. Najważniejszym elementem są oczywiście predyspozycje osoby, która zainteresowana jest wykonywaniem tego zawodu, jej cechy charakteru oraz posiadane przez nią umiejętności. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że nie każdy będzie w stanie temu wyzwaniu sprostać.

Ciągły rozwój

Następna istotna kwestia to konieczność nieustannego dokształcania się. Zawód szkoleniowca jest nierozerwalnie związany z czytaniem, odkrywaniem i poznawaniem nowych koncepcji, rozmaitych pojęć i rzeczy. Niewątpliwym plusem tego zawodu jest możliwość zostania nim właściwie w dowolnej chwili. Każdy może się bowiem przekwalifikować. A posiadane doświadczenie zawodowe w danej branży działa tylko na korzyść osoby, która chce być trenerem. Wejście na rynek branży szkoleniowej bez wątpienia ułatwią dotychczasowe sukcesy zawodowe, posiadane kontakty, a także umiejętność negocjacji, która ma potwierdzenie nie tylko na papierze. Obecnie większość firm szkoleniowych reklamuje swoje produkty za pomocą hasła „szkolenie praktyczne”.

Profesjonalny szkoleniowiec

Tymczasem trzeba wyraźnie powiedzieć, że takie szkolenie może zapewnić jedynie trener z doświadczeniem. Jeżeli więc ktoś jest doświadczonym handlowcem, specjalizuje się w kontaktach z klientami bądź zna się na jakimś ważnym zagadnieniu, który jest istotne w danym zawodzie, nie powinien się wahać.

Gotowe rozwiązania, zacznij już dziś!

Trzeba pamiętać, że nawet największe doświadczenie zawodowe i wiedzę trzeba przekazać. Aby zrobić to skutecznie, należy mieć odpowiednią wiedzę o grupie, dynamice procesów grupowych, a także specyficznych cechach uczenia się osób dorosłych. Dlatego tak ważne są również tak zwane kompetencje miękkie.

Autor

Karolina Dubiel

Redakcja runwarsaw.pl