Szlifiernia brylantów, czyli w jaki sposób kształcić trenerów biznesu

Trener biznesu – bez wątpienia brzmi to naprawdę dumnie

Większość ludzi słyszących to określenie wyobraża sobie kogoś, kto prowadzi naprawdę aktywny tryb życia, podróżuje po świecie, poznając kolejne ciekawe osoby i zwiedzając wiele interesujących miejsc, a za wykonywaną przez siebie pracę dostaje naprawdę solidne wynagrodzenie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że liczba osób chcących wykonywać ten zawód nieustannie się powiększa. W wielu wypadkach nie pamiętają jednak, że sukces nie zależy jedynie od łatwości nawiązywania kontaktu z innymi, zdolności prowadzenia ciekawych i angażujących słuchaczy wystąpień nie gwarantują sukcesu. Najważniejszy jest pierwszy krok.

Efektywne szkolenie motywacyjne

Szkolenie nie będzie efektywne, jeśli przeczytamy kilka mądrych książek, w Internecie znajdziemy kilka ciekawych anegdotek, a wszystko uzupełnimy niemałą ilością ćwiczeń aktywizujących. Efektywność szkoleń jest w dużej mierze zależna od stopnia dopasowania szkolenia do potrzeb osób, które biorą w nim udział. Im bardziej szkolenie okaże się pomocne w rozwiązywaniu problemów z jakimi pracownicy borykają się na co dzień w pracy, tym będzie bardziej efektywne. Trenerzy, którzy wykonują dogłębne i obejmujące wiele aspektów analizy potrzeb szkoleniowych z pewnością nie raz zetknęli się z sytuacją, kiedy pierwotnie przygotowany program szkoleniowy ulegał zmianie na skutek danych uzyskanych na drodze przeprowadzonych analiz.

Wysokie wynagrodzenia

Metody szkolenia motywacyjnego

Trzeba pamiętać, że zebrane jeszcze na etapie przedszkoleniowym informacje (o ile są rzetelne i zostały dogłębnie przeanalizowane) stanowią punkt wyjścia do dokonania oceny efektywności przeprowadzonych działań szkoleniowych. Nie można zakładać, że po udziale w szkoleniu dotyczącym komunikacji interpersonalnej dowolny uczestnik będzie formułował komunikaty, jasne, konkretne i zrozumiałe. Nie wiemy bowiem, na jakim poziomie komunikował się jeszcze przed uczestnictwem w szkoleniu. Jednym z ważniejszych elementów każdego treningu dla osób prowadzących jest solidne przećwiczenie metod oraz narzędzi, które wykorzystywane są do wykonania analiz przedszkoleniowych oraz tych, których celem jest ocena efektywności szkolenia. Powinien pamiętać o tym każdy trener.

Autor

Karolina Dubiel

Redakcja runwarsaw.pl