Trener biznesu – nowy sposób na karierę.

Trenerzy biznesu to osoby coraz częściej poszukiwane i cenione ze względu na swoją wiedze i kompetencje. Pomimo tego, że popyt na szkolenia cały czas rośnie, zarobki są jak na warunki polskie naprawdę dobre, to wciąż brakuje kadry szkoleniowej, która dobrze poprowadzi speech motywacyjny i biznesowy. Według statystyk obecnie najlepsi trenerzy zarabiają nawet kilkanaście tysięcy złotych dziennie, początkujący zaś starują od stawki 60 złotych za godzinę, co wcale nie jest złym wynagrodzeniem.

Jak zostać trenerem i co powinno nami kierować przy wyborze takiej kariery?

Inwestycja we własny rozwój

Zawód trenera biznesowego kusi ze względu na wysokie zarobki i dosyć niskie koszty prowadzenia takiej działalności, nic więc dziwnego że coraz więcej osób chce spróbować swoich sił na takim stanowisku. Większość trenerów jacy obecnie prowadza szkolenia, to osoby które ukończyły studia wyższe, pracowały na stanowiskach menadżerskich przez kilka czy kilkanaście lat i swoją wiedza dzielą się z kursantami na terenie praktycznie całej Polski. Przed rozpoczęciem działalności praktycznie każdy przechodzi kursy lub studia podyplomowe na Uczelniach, co daje silne podłoże do rozpoczęcia pracy trenera biznesowego.

Jak przedstawiają początkowe się koszty wejścia na rynek szkoleń?

Sam kurs oscyluje w kosztach na poziomie 7 tysięcy złotych, do tego będzie potrzebny dobry laptop do przygotowania materiałów szkoleniowych i prezentacji, czyli jest to koszt około 2-3 tysiące złotych, a na oprogramowanie jakie musimy mieć w komputerze wydamy przeciętnie 1,5 tysiąca złotych. Dobry trener nie zakończy swojej edukacji na etapie kursy dla trenerów, lecz będzie dbał o ciągłe dokształcanie i zdobywanie wiedzy. Zakup książek o tematyce branżowej to kilkaset złotych, kursy języka obcego oscylują także na kilkaset złotych

Kadra szkoleniowa

Popyt większy niż podaż

Choć liczba zawodowych trenerów wzrasta, wciąż jest więcej zapytań o szkolenia niż szkoleniowców. Obecnie w Polsce jest około 9 tysięcy trenerów, ale szacuje się że w następnych latach liczba ta zdecydowanie wzrośnie. Jest to spowodowane napływem dotacji z Unii Europejskiej na inwestycje w kapitał ludzki oraz zwolnienie gospodarki, a tym samym przebranżowienie się wielu osób, co będzie wyzwaniem dla szkoleniowców, by przekazać im swoja wiedze.

Certyfikat dla trenera biznesu?

PIFS cały czas opracowuje standardy dla zawodu trenera, których obecnie w Polsce jest brak. Sami zainteresowani są przeciwni certyfikacji trenerów, ponieważ ich kompetencje i tak zweryfikuje rynek i klienci, lub też ich brak.

Kategorie: Zawód przyszłości,

Autor

Matylda Majerska

Redakcja runwarsaw.pl