Trenerzy biznesu – zapotrzebowanie rośnie z każdym rokiem.

Najlepsi trenerzy biznesowi i motywacyjni, zarabiają nawet 8 tysięcy dziennie. Jest to stawka jaką są gotowi zapłacić pracodawcy, jeśli renoma szkoleniowca jest naprawdę dobra i w innych firmach widać efekty jego pracy. Pomimo tak wysokich stawek trenerzy biznesowi nie narzekają na brak pracy i zleceń. Jest to spowodowane miedzy innymi dopływem funduszy unijnych, które pokrywają w znacznej wierze szkolenia i kursy dla pracowników. Trenerzy motywacyjni to nie tylko osoby szkolące grupy dużych i średnich firm. To także osoby które przygotowują gwiazdy telewizyjne i inne osoby występujące publicznie do dobrej autoprezentacji, do wystąpień publicznych i ogólnego wizerunku w mediach. Nic więc dziwnego, że kandydatów na trenerów biznesowych chętnych nie brakuje, zarobki i sława potrafią rozbudzić motywację u niejednej osoby.

Zarobki trenerów to nie wszystko

Trener zajmujący się organizacją szkolenia przeciętnie zarabia około 2 tysięcy złotych, a najlepsi w branży maja po kilka razy więcej. Jeśli ktoś ma już wyrobioną opinie i udokumentowane sukcesy zawodowe, to może już sam dyktować warunki swoich usług na rynku. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zawód trenera motywacyjnego, tym bardziej że dotacji z Unii Europejskiej jest coraz więcej na doszkalanie pracowników w różnych grupach wiekowych. W ostatnich latach na inwestycje w kapitał ludzki przeznaczono prawie 2,3 mld euro i jest to smaczny kąsek dla wielu osób zajmujących się organizacją szkoleń biznesowych.

Fundusze europejskie na szkolenia

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości niedługo ogłosi wyniki dla firm, które wygrają przetargi na szkolenia trenerów za środki płynące z Unii Europejskiej. Maja się zmienić także przepisy regulujące formalnie zawód trenera, których obecnie oficjalnie w Polsce nie ma. W Polsce praktycznie trenerem może zostać każda osoba, która tego zapragnie, ponieważ nie ma żadnych standardów opisujących ten zawód. Raczej jednak nie dojdzie do ogłoszenia sztywnych norm, ponieważ zakres szkoleń jest zbyt szeroki i wymaga wielu kompetencji tym samym ciężko określić jednoznacznie zawód trenera.

Kursy dla pracowników

Specjalizacja- najbardziej ceniona

Dobry trener powinien być fachowcem w swojej branży, powinna za nim stać wieloletnia praktyka, wiedza, ale także szkolenia z zakresu przygotowania do zawodu trenera biznesowego. Dobrego trenera cechuje naturalna zdolność pracy z grupą, otwartość na nowe wyzwania i odporność na stres. Początkujący trener zarabia około 60 złotych na godzinę, a stawka ta rośnie według renomy i doświadczenia. O naprawdę dobrych fachowców jest dziś trudno, dlatego najlepiej zarabiają Ci co naprawdę mogą pochwalić się wiedza i specjalizacją.

Kategorie: Zawód przyszłości,

Autor

Szymon Sładowski

Redakcja runwarsaw.pl